niedziela, 6 listopada 2016

Niepubliczne przedszkole "Koralik" w Sochaczewie - WODA

Sprawozdanie z przeprowadzonych zajęć z żywiołem – woda w Niepublicznym Przedszkolu  „ Koralik” w Sochaczewie Gr.Motylki – 6 latki
1.      Kącik tematyczny tworzyliśmy wspólnie z dziećmi poprzez dokładanie przedmiotów kojarzących się nam z wodą. W kąciku znajduje się : parasolka, farba, miska, mydło, ręcznik, czajnik elektryczny, pralka, słoik, woda w butelce do picia, kubek z szczoteczką i pastą.
2.      Doświadczenia i eksperymenty
·         Eksperyment „Rozpuści się czy nie?”- Wsypujemy do szklanki z zimną wodą sól oraz cukier. Obserwujemy co się z nimi dzieje. Następnie wsypujemy te same składniki do ciepłej wody. Ponownie obserwujemy reakcje składników w szklance. Drugi eksperyment polega na wlaniu do zimnej i ciepłej wody oleju.
·         Eksperyment „Zaczarowane farby”- Mieszamy podane kolory farb i powstaje nam nowy kolor.
Żółty  + niebieski = zielony
Żółty + czerwony = pomarańczowy  
Niebieski + czerwony =  fioletowy
·         Eksperyment „Kolorowe wodne wulkany”- W trzech szklankach barwimy wodę( np. bibułą lub barwnikiem spożywczym) i wsypujemy kwasek cytrynowy, a w czwartej mieszamy ją z sodą oczyszczoną. Z ostatniej szklanki nabieramy łyżką płyn i wlewamy go do każdej z kolorową wodą. Pod wpływem reakcji płyn zaczyna uciekać z szklanek.
·         Eksperyment „ Znikająca woda”- Na talerz wlewamy trochę wody. Na wodzie delikatnie układamy świeczkę. Świeczkę typu tea-light możemy po prostu położyć; zwykłą świeczkę przyczepiamy do talerza np. stopionym woskiem. Zapalamy świeczkę, a następnie przykrywamy ją szklanką. Im większy płomień i szklanka tym więcej szklanka "wessie" wody.
·         Eksperyment „ Czary- mary”.- Napełnij szklankę wodą po brzegi, przykryj ją kartką papieru, połóż dłoń na kartce i odwróć szklankę do góry dnem i usuń dłoń. Kartka powinna zachować się jak korek, "przyklei się" do wody i szklanki, ponieważ powietrze nie będzie miało ujścia.
·         Eksperyment „Ciecz nienewtonowska”- Na koniec chcieliśmy złapać wodę tak, aby nie przelewała nam się przez ręce! Udało nam się złapać wodę w ręce, gdy dodaliśmy do niej mąkę ziemniaczaną. Uzyskana papka jest fascynująca w dotyku. Zgniatana w ręce ma konsystencję plasteliny.
3.      Plastyczne inspiracje – Dzieci z gr. Motylki wykonując prace plastyczną użyły oprócz materiałów plastycznych swoją ogromną wyobraźnię. Przedszkolaki stworzyły parce plastyczne pod tytułem „ Kropla deszczu widziana oczami dziecka”.
4.      Książki, książeczki, bajeczki – W trakcie dnia oglądaliśmy oraz czytaliśmy książki, które znajdowały się w naszej bibliotece. Były to książki pod tytułem :
·         „Ziemia, morze i niebo – świat bez tajemnic”- Wyd. Polska oficyna wydawnicza „BGW”
·         „„Powietrze, światło i woda – świat bez tajemnic”- Wyd. Polska oficyna wydawnicza „BGW”
·         „ Gdzie mieszkają zwierzęta” – Wyd. MUZA SA
·         Encyklopedia „ Nasza Planeta” – Wyd. „ ARTI”
           Wykonaliśmy także tablice przedstawiające zbiorniki wodne .
5.      Pobudzamy zmysły
Za pomocą zmysłu wzroku, dotyku oraz smaku  poznawaliśmy wodę. Dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytania czy woda ma smak, zapach, jaki ma kolor oraz czy można ja złapać.
6.      Tworzymy -Na koniec zajęć dzieci z Gr. Motylki  ułożyły wiersz o naszym żywiole : 
Woda, woda, woda
Każdy lubi się w niej kąpać
Woda ważna dla nas zawsze jest
Woda ciepła, woda zimna
Każdy lubi ją pić
Bez niej nasza Ziemia

Nie mogła by żyć .












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz