niedziela, 12 lutego 2017

Przedszkole nr 84 w Lublinie OGIEŃ

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI DZIAŁAŃ
PROJEKTU EDUKACYJNEGO ŻYWIOŁKI – OGIEŃ zrealizowanego w
Grupie III „Tygrysy” z PRZEDSZKOLA NR 84 W LUBLINIE

Kontynuując przygodę z żywiołkami dzieci miały za zadanie rozwiązać kolejną zagadkę, która była odpowiedzią nazwy żywiołu,  jaki będziemy poznawać.
Po przeprowadzeniu „burzy mózgów” dzieci uświadomiły sobie, że ogień może być wykorzystany do różnych rzeczy, pomocnych nam w życiu. Dzieci doskonale wiedzą, że jest nam potrzebny np. do ugotowania jedzenia, rozpalenia grilla (najczęstsza wypowiedz dzieci), utrzymywania ciepła w domu a także do wykonania pewnych przedmiotów. Dobrze sobie zapamiętali, że ogień może wyrządzić wielką szkodę jaką jest np. pożar lasu czy budynku.
Nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i strojenia choinki w bombki, dzieci dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Jak powstaje bombka” poznały etapy produkcji powstawania bombki i dowiedziały się, że do jej produkcji potrzebny jest ogień.
W odpowiedzi na pytanie Jakiego koloru jest ogień? stwierdziliśmy po małych dyskusjach, że może być koloru żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Poczym wykonaliśmy taniec ognia przy pomocy pasków bibuły we wspomnianych wcześniej kolorach przy piosence „Ogień”.
W trakcie zajęć dzieci miały zadanie ułożyć historyjkę obrazkowa „Las się pali” wg kolejności zdarzeń i wymyślić do niej opowiadanie.
Dla lepszego zobrazowania dzieciom, jak dawniej używano ognia została wykonana tablica z obrazkami „Od ogniska do żarówki” przedstawiająca to,  jak dawniej używano ognia i jak powstała żarówka.
Rozmawiając o zagrożeniach jakie niosą ze sobą zapałki i zapalniczka dzieci wiedzą, że nie należy bawić się ogniem i trzeba obchodzić się z nim ostrożnie . W przypadku znalezienia ich powiadomić dorosłego. Wykonaliśmy kilka doświadczeń: jednym z nich było sprawdzenie, gdzie szybciej zgaśnie płomień świecy - w otwartym czy w zamkniętym słoiku o tej samej pojemności i dlaczego tak się dzieje?. Następnie sprawdziliśmy jak się pali świeczka w jednym mniejszym a drugim większym słoiku zamkniętym, w którym szybciej zgaśnie płomień? Poczym zbadaliśmy, który balon pęknie od płomieni świeczki- napełniony powietrzem czy napełniony woda i powietrzem?
Podczas zajęć plastycznych dzieci miały za zadanie wykleić kontur świeczki- wydzieranka z kolorowego papieru. Następnie wykorzystaliśmy ją do wykonania stroika świątecznego. Wykonane prace zostały wyeksponowane w naszej przedszkolnej galerii.
Została zaprezentowana literatura dziecięca o tematyce poznawanego żywiołu-ognia i pracy strażaków pt. „Pali się” z serii ABC… Uczę się!. Na podstawie ilustracji z książki dzieci poznały kilka narzędzi potrzebnych do pracy strażakom podczas gaszenia pożaru. Bajka dla dzieci „Pali się” Jana Brzechwy. „Wóz strażacki Jacka” z serii książeczek dla dzieci Mały chłopiec.
Osobami, które najczęściej pomagają nam w ugaszeniu ognia są strażacy. Dlatego tez dzieci zapoznały się z numerem alarmowym Straży pożarnej - 998. Aby to lepiej zobrazować na zakończenie zajęć została przedstawiona dzieciom bajka pt. Strażak Sam Płonąca Wieża Fireman Sam. Nawiązując do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i strojenia choinki w bombki, dzieci dzięki prezentacji multimedialnej pt. „Jak powstaje bombka” poznały etapy produkcji powstawania bombki i dowiedziały się, że do jej produkcji potrzebny jest ogień.
Podczas tych zajęć dzieci zapoznały się z zawodem górnika, gdyż on wydobywa węgiel, który wykorzystywany jest do rozpalenia ognia np. w kominkach. Każde dziecko miało możliwość dokładnie przyjrzeć się małym bryłkom węgla i ocenić czy jest twardy/miękki, czy pachnie, czy brudzi itp.
Dzieci doskonale wiedzą, że do przygotowania potraw i do pieczenia potrzebny jest ogień, który mamy w kuchence. Najciekawszym i najsmaczniejszym zadaniem, jakie czekało na dzieci było pieczenie pierniczków a następnie ich dekorowanie.
Dopełnieniem zajęć podczas, których poznawaliśmy różne oblicza żywiołu jakim jest ogień wspólnie wyśpiewaliśmy piosenkę pt. „ Pali się!” Śpiewające Brzdące.
Nasz wiersz:
„Skaczący ogień”
Ogień jest żółty, bywa i czerwony.
Jest bardzo gorący i boi się wody.
Przy naszym ognisku skaczą ognia języki.
Sypią się żółte iskierki, migocą płomyki.
Ale my małe zuch dobrze o tym wiemy,

by nie podchodzić blisko, bo się poparzymy. 












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz